Aktívne striebro

 

Striebro sa v lekárskom priemysle využíva už stáročia. Ako anorganický prírodný minerál má uznávanú antimikrobiálnu funkciu. Striebro je biologicky aktívne, keď je rozptýlené do jeho monoatomického iónového stavu.

Ión striebra AG+ je atóm striebra, ktorý je odobratý o elektrón. V iónovej forme je striebro aktívne, takže veľmi rýchlo reaguje s inými prvkami.

Ióny striebra zastavia baktérie a vírusy pri prvom kontakte a následne ich zničia.

Náš výrobca použil aktívne striebro pre vytvorenie jedinečného produktu. Ionizované striebro AG+ začlenil formou melt-blown PP do vrstvy rúška. Vrstva s obsiahnutým aktívnym striebrom tvorí prostrednú vrstvu rúška. Tá je z oboch strán chránená 100% netkanou textíliou. Ióny striebra obsiahnuté v rúšku sa aktivujú pri vlhkosti, teda pri dýchaní.

Striebro je prírodný prvok, takže má veľmi nízku toxicitu pre živočíšne bunky. Pre ľudí teda nie je toxické. Je úplne bezpečné aj pri priamom kontakte s pokožkou. V rúšku s ním však nikdy do kontaktu neprídete. Dotýkate sa len textílie.

Striebro môže byť pre človeka nebezpečné len vo vyslovene veľkých množstvách, alebo ak by ste ho konzumovali. Čo je samozrejme hlúposť.

 
 

Technológia strieborných iónov

Striebro je mäkký a lesklý kov o ktorom je známe, že má najvyššiu odrazivosť zo všetkých kovov. Počas dlhej histórie sa striebro používalo na zamedzenie šírenia chorôb. Ľudia ho začleňovali do predmetov používaných v každodennom živote.

Vôbec prvé zaznamenané použitie striebra na terapeutické účely sa datuje do obdobia dynastie Han v Číne, 1500 rokov p. n. l..

Starí Rimania používali striebro pre jeho antibakteriálne účinky. Vyrábali z neho nádoby a príbory. Strieborné mince ukladali do mlieka, aby spomalili jeho kysnutie.

V nedávnej histórii sa začalo striebro využívať aj v nemocniciach. Začalo sa vyskytovať v obväzoch, aby podporilo hojenie rán a prevenciu voči infekciám. Vyrábali sa z neho sterilné predmety, ktoré sú nielen v nemocniciach, ale aj v kuchynských priestoroch.

Výskum odhalil, že striebro je účinné proti 650 kmeňom mikroorganizmov.

Ióny striebra zabíjajú baktérie tak, že vytvárajú diery v bunkovej membráne baktérií. Narúšajú tým schopnosť baktérií vykonávať ich funkciu a rozmnožovať sa.

Akonáhle striebro zabije baktérie, uloží sa do mŕtvych buniek baktérii. Tam zostáva smrtiace pre všetky zostávajúce živé baktérie, s ktorými príde do styku.

Vedci pozorovali usmrtené baktérie striebornými iónmi pomocou elektrónového mikroskopu.

Objavili rezervoáre nanočastíc striebra vnútri mŕtvych baktérií. To znamená, že odumreté baktérie sa správali ako špongie a nasiakli do seba ióny striebra, keď zomierali.

Ióny striebra účinne zabili všetky baktérie, ktoré mohli prežiť prvotný kontakt. Po určitom čase sa vylúhujú do okolitého prostredia, čím môžu infikovať a usmrtiť nové baktérie.

Ióny striebra teda zahubia baktérie, no nezahubia seba. Po čase sú znova účinné.

Vírusy sú menšie ako baktérie. Majú proteínový obal a jadro z genetického materiálu, buď RNA alebo DNA. Na rozdiel od baktérií, väčšina vírusov spôsobuje ochorenie. Striebro však neničí len baktérie, ale aj vírusy. Častice aktívneho striebra sú menšie ako baktérie a vírusy, takže cez nich neprejdú.

 
 

Bez ohľadu na to, ako vírus mutuje, nedokáže zmeniť spôsob, akým sa prenáša. Ióny striebra dokážu vždy zareagovať na inváziu. Striebro využíva svoju antibakteriálnu silu aj pri vírusoch.

Dnes sa striebro bežne používa v zdravotníckych výrobkoch, pretože chráni pred škodlivými patogénmi.

Existuje niekoľko spoločností, ktoré dnes striebro aplikujú do svojich výrobkov. Od sprchových gélov a dezodorantov, cez po obväzy k prvej pomoci až po rôzne pomôcky.

Istá spoločnosť, ktorá striebro využíva uviedla:
„Striebro pôsobí ako antiseptikum, pretože jeho ióny aktívne prenikajú do bakteriálnych membrán. V interakcii s bakteriálnymi enzýmami a proteínmi striebro narúša ich bunkový profil. To spôsobuje ich deformáciu a stratu životaschopnosti. Striebro inhibituje proces bakteriálnej replikácie.“

Rúško Ambrela a dezinfekčný gél prináša využitie ionizovaného striebra pre masy ľudí. Účinne ochránia pred baktériami a vírusmi, ktoré nás obklopujú v bežnom živote.